Ја сам Игор Ђурић, књижевник, слаб према старим књигама и добром вискију. Написао сам много књига (од којих су неке и добре), укључујући романе, поезију, критику, приче и есеје. Сматрам да је писање прозе: пишање уз ветар! Писање поезије је свирање курцу! Једино што вреди у свој овој работи јесте читање!

ЛЕЊИР КОЈИ ЈЕ УСПЕО ДА ''ПОБЕГНЕ'' ИЗ ИСТОКА

 

Пише: Игор Ђурић

19. октобар, 2005

Случај комедијант. Случај трагичар.
Случај се поигра некада са нама или је то судбина? Можда и нешто треће?
Скоро ништа човек не може да предвиди. А, може и много. Али предвидљиво зна да буде неважно - на крају увек испадне неважно.
И онда: један детаљ, једна слика, поврати давно заборављене догађаје. Они су били увек ту, са тобом, у твојој глави али ти их ниси био свестан, и то је оно што плаши човека.
Бежали смо од смрти. Није тада човек много размишљао о материјалном. Ја макар нисам - многи јесу. Али ти многи, који јесу, нису свесни своје хендикепираности, чим су животе својих најближих подређивали материјалном. Ја нисам размишљао о материјалном, само ми је пред очима стајала граница са такозваном ''ужом'' Србијом која је тада симболизовала безбедност за моје најмилије.
Али неке ствари, неки предмети из Истока, и из мог претходног, и бившег живота, стигле су са мном, случајем или махнитим стањем духа, и ја их гледам и по нечег се присетим. Опет, по некад их посматрам и равнодушан сам према њима. Ауто сам продао. Југо 45 који нас је довео, часно и поштено је одслужио своју мисију. Никога нисмо молили да нам пребаци дете и он је за нас био и остао херој. Ту је још и по неки комад гардеробе, један портабл телевизор (јебо ме он, где сам га и носио, ваљда сам на њему хтео да видим где сам стигао, кад сам већ на њему видео да треба да кренем - боље да сам место њега понео неку књигу) и, тако, још пар ситница углавном оних који су се случајно задесиле у ауту (два канистера бензина, алат, храна за неколико дана (воде преко Мокре Горе има колико хоћеш)).
Да, ту је један панасоников телефон који сам купио (ишао за њега у Пећ) мало пре рата и на којег сам био врло поносан јер сам могао да га носим по комшилуку и правим се важан. У колима се нашао и мој фото апарат, којег сам купио годину дана пред рат, половног, од локалног фотографа Албанца. Понео сам и ресивер од сателитске антене (опет Пећ), исте оне коју сам купио у време протеста опозиције у Београду, огорчен што државна телевизија не јавља ништа о томе (јебали ме и државни и ''независни'' и страни медији, усрећили су ме и једни и други: редом). Наравно, нисам успео да убедим своје нове комшије: то око куповине истих. Око речи ''куповина'', у то време, они су стављали наводнике - не без разлога. Не замерам им.
Понео сам и своје оружје (и дозволе, да уштедим труд сикофантима и пореској управи) и оружје које сам добио од државе - аутоматску пушку М70 и борбени прслук са пет оквира (и, то, да олакшам неком од среских шпијуна вратио сам држави и имам потврду), лична документа, тапије и фотографије, два уља на платну, нешто мојих списа. Књиге су остале. Било их је много а ја нисам хтео да их доводим у неравноправан положај издвајајући неке: желео сам да све заједно поделе исту судбину. Ни икону Светог Ђорђа нисам скинуо са зида. Као кућни светац и бранитељ моје породице он је морао да остане и брани: колико може.
Али све ово пишем због једног предмета који сам пронашао, ту...... скоро..... а, за који сам заборавио да постоји и пре двадесет - тридесет година, и који свакако свесно не би нашао места у скученом гепеку поменутог ''југа''. Милисав, мој отац, понео неке своје свеске и дневнике. У једној од њих, вероватно као маркер, нашао се и један стари дрвени троугао. Школски, ђачки троугао, из основне школе.
Игром случаја, ето, а не намере, тај троугао се спасио ватре.
Сав је стар, искрзан и ишаран - данас. На њему је хемијском оловком уписано, угравирано, по дужој страни латиницом име старијег брата, јер је вероватно троугао прво припадао њему. По тадашњем систему, књиге и прибор су прелазиле са колено на колено, па је тај троугао дошао до мене и ја сам одмах убележио са супротне стране такође латиницом: своје име. Тек да се зна. Троугао је био квалитетан. Тада је стандард би релативно добар. На њему пише ТРИСО (латиницом) па бројеви 831-1 што је вероватно каталошки број.
Сећам се тог троугла. Других се не бих сетио, овога се ето сећам. Он ме враћа у дане детињства. Дивим му се више сада, него онда. Дивим му се јер је храбар и паметан, а то је доказао самим тим што је неприметно успео да се нађе у вредном избегличком пртљагу. Успео је да нас превари и заузме део скученог бежанијског простора за пртљаг.
Сећам се, уз помоћ њега, хладних учионица, једне пећи на угаљ, у ћошку, која се скоро никада није ложила, катраном преливеног пода учионице, расклиматаних клупа и скамија (још су по негде биле и оне старе предратне дрвене скамије), лепог парка испред школе, строгих наставника и њихових прутова, и часова физичког на којима смо само и увек играли фудбал. Тај лењир је сведок мог бурног пубертета, мог балављења за девојчицама, комплекса што ми не иде увек баш најбоље, мојих жалопојки због великог носа и клемпавих ушију. Он је сведок и добрих оцена које сам добијао.
Сећам се блатњавог дворишта, редова кад треба да се уђе у школу, Шиптара са којима нисмо могли очима да се гледамо (што да се лажемо, само зарад политичке коректности?!), па онда туча Срби - Шиптари, фудбала Срби - Шиптари, да би на крају стигло до рата Срби - остатак света и Шиптари.
Пролећа се сећам - кад је најтеже бити у школи, кад све буја и сунце засија а ти мораш да седиш у прашњавој учионици. Био је и троугао тада са мном, и њему се ишло напоље, јер је био мој друг. И остао је са мном, чини се из ове перспективе: до краја.
Ето, није ме издао мој троугао, у мору издаја.
Озбиљно размишљам, и сумњам у њега, да ће успети да се ушуња и у пртљаг новог сељења и одласка у Америку. Препреден је и већ све зна, прошао је свашта и сналази се свуд подједнако добро. Мотрићу крајичком ока на њега али сумњам да ће бити користи од тога.
 Он је мој друг. Веран и одан.

ФИЛОЗОФИЈА ДИЛДА (дилдо-а)

                                 




Пише: Игор Ђурић


Или: ЗАВИСИ КО ЈЕ СА КОЈЕ СТРАНЕ

Дилдо о којему је овде реч није помагало. То је начин размишљања и систем вредности. Дилдо је овде статусни симбол и параметар, то је ријалити, то је фотеља министра, задње седиште службеног аутомобила, партијска књижица, спортски резултат, завршни рачун фирми контроверзних бизнисмена. Дилдо је све. А није ништа.
Данас, скуп и дугачак ауто, дубок новчаник и велики калибар утоке нису више продужени пенис већ су скраћени дилдо или само дилдо.
Живимо у ери силикона. Силиконске су долине, протезе, сисе, пениси, жене, мушкарци... Живимо дакле у ери сурогата.
Шта би могла бити филозофија дилда, о којој овде говоримо? Како је можемо дефинисати? Који је партијски програм дилдоизма?
То је филозофија по којој се треба равнати на следећи начин: други ће радити оно што је ваш посао, природа и еволуција нису више важне, породицу можемо заменити пластичним луткама, жене мушкарцима, а без обзира на то диже ли вам се или не, јаки сте или сте слаби, паметни сте или сте глупи  - можете бити ''алфа мужјак'' уколико имате дилдо до којег долазите уз помоћ политике, естетске хирургије или новца. Што сте моћнији то вам је дилдо дужи. И супротно: што вам је дилдо дужи то значи да сте напредовали у друштву.
Дилдо ће вам заменити све: пенис, знање, искуство, снагу, поштење, веру, пол.
Дилдо је све!
Дилдо је моћ!
Дилдо је власт!
Дилдо је богатство!
Ипак, дужина и квалитет дилда нису толико битни да би тиме импресионирали околину или задовољили незадовољне. Дилдо се данас користи да би се задржала позиција, поразили непријатељи и да би се само-задовољио его. 
Дилдо се више не гура у вагину или шупак. Дилдо се данас попут глоговог коца забија у срце и душу!
Дилдо више није утешитељ, средство за задовољење или продужетак! Дилдо је сам по себи, сврха, смисао, циљ, идеја!
Дилдо је диплома – пенис је знање!
Дилдо је функција – пенис је струка!
Дилдо је пластика – пенис је природа!
Дилдо је силикон – пенис је сиса!
          Дилдо је лаж - пенис је истина!
Дилдо је институција – пенис је инспирација!
Дилдо је намештење – пенис је уметност!
Дилдо је глупост – пенис је мудрост.
Дилдо је отуђени појединац – пенис је солидарна заједница!
Дилдо је парадигма друштва у којему смо заглавили. Уопште, у овом размишљању, дилдо није дилдо, није ни фалусни симбол, већ је начин живота, размишљања, облачења, неукуса. Дилдо су књиге које читамо, песме које певамо, филмови које гледамо, жене са којима лежемо, идоли којима се клањамо. 
         Или: дилдо су књиге које су награђене, песме које су снимљене, филмови који су добили новац, жене које су образац система вредности, мушкарци који су кукавице, идоли којима се клањамо (ово последње је, дакле, исто)!
Дилдо није чак ни оно што ћемо добити или ће нам на крају остати. Чак ни то! А, и чему? Па ми као људи полако али сигурно постајемо: дилдо-и. Пластичне направе и силиконска помагала које импотентни естаблишмент гура у рупе система, оног ''система'' који само ствара привид да смо људи и да одлучујемо о нечему, а, у ствари смо помагала која им служе да и поред импотенције могу да  (нас) карају! 

стручна помоћ: од СОКОЛА до чавке!

                                      

Пише. Игор Ђурић

Нашим прадедовима, дедовима, очевима и нама лично, нису били потребни психотерапеути после ратова које смо водили, добијали или губили, а њихова (наша) деца нису била истраумирана после окупација, терора, геноцида и бомбардовања. Оно што би остало после таквих трагедија окупило би се око породице и збило редове у борби за опстанак, наставак и бољитак. Није се тражила "стручна помоћ" већ нас је одржавала, како рече Пекић, "вера у Бога и сув барут".

Данас деца "имају своја права" само до тренутка док не постану робови банака, капиталиста и дубоке државе. 

Тада схвате да су их психолошкиње научиле како да остану сами и рањиви.




ИСТОК И БРЕСНИЦА: ДВА МЕСТА ЈЕДАН ЧОВЕК!

                                    КЛИКОМ НА ФОТОГРАФИЈУ СЛИКА ЋЕ СЕ УВЕЋАТИ

Пише: Игор Ђурић


Милан Марковић, као и сви људи на кугли земаљској, има своје место рођења и место смрти. Блажен је онај човек, макар по мени, који испусти душу у свом месту рођења, поред своје породице. Милан се родио у Бресници а племениту душу је испустио у Истоку (тачније у пећкој болници). И, ма колико се трудили да натегнемо ствари, како би прича била интересантнија, овде то заиста нема потребе чинити. Повест се сама прича а паралеле саме постављају. Оба места су добила Милановим постојањем. Родно место му се одужило спомеником за сећање и помен, ја му се одужујем сећањем да остане спомен на њега и моје родно место.
 




Бресница је поморавско село, надомак Чачка, али је ипак на адресницама писало: Задња пошта Мрчајевци. То насеље, на око 260 метара надморске висине, налази се на путу Мрчајевци – Кнић, баш негде између Бечња и Бумбаревог Брда.



Село није компактна целина и подељено је на четири засеока: Доњи Крај, Вољача, Мала Бресница и Горњи Крај. И ту налазимо на прве сличности Истоком и његовим засеоцима: Горњи Исток, Доњи Исток, Мали Исток. Исток није имао Вољачу али је имао Љуг.
Вољача је најстарије насеље Бреснице, вероватно саграђено на темељима неког старог града а сама Бресница се помиње још у 13 веку у Жичкој повељи Стефана Првовенчаног. Насеље какво се данас познаје, настаје у последња два века, пре свега насељавањем у време Великих сеоба, претпоставља се највише из околине Пријепоља и Сјенице. Бежећи од турског и арбанашког зулума неки су одлучили да остану поред Мораве и ту себи потраже мира и спокоја. Нас Вољача интересује и из разлога што у том засеоку живе и Марковићи.




Што се тиче самог насеља, Бресница из које је Милан отишао у Исток, сличи овом потоњем и што је њена историја повремено трагична и крвава, али је то судбина скоро сваке куће у Србији, кроз читаву националну историју. Оно што је крвавим трагом обележило историју Бреснице јесте свакако свирепо погубљење 117 мештана овог села од стране Немаца, у јесен 1944. године. Тада су махом страдали старци, жене и деца, а да трагедија буде већа све се догађа пред сам крај рата. Тих жртава, али и жртава из српских устанака, балканских ратова и Великог рата, присете се Бресничани кад се недељом и о празнику помоле Богу у цркви Светог Марка. Сете се и жртава братоубилачког рата, сете се оних које су стрељали комунисти.



Још једну сличну судбинску одредницу Бресница дели са Истоком. У питању је број становника који из године у годину опада. Прираштај, наталитет, морталитет – то су највећи душмани српског народа. Није нас мало и нећемо се утулити што нас убијају - већ што рађањем не надокнађујемо убијене и умрле. Бресница је пре седамдесетак година бројала преко 3000 становника. У Истоку је пред рат живело преко 11.000 Срба. 1971. године у Бресници живи једва преко 2000 душа, а у Истоку, те године, и даље живи око 11.000 Срба – као да се нико није родио читавих четрдесет година. Најзад, данас у Бресници живи око 1000 људи, а, у Истоку (цела општина) тек неколико стотина. У последњих седамдесет година, ни Бресница, ни Исток, нити у једној години, нити на једном попису немају више становника, већ увек: мање!



Постоји још сличности између два насеља. Фудбалски клубови, бреснички Рудар и источки Подгорац, настају отприлике у исто време, и Источани и Бресничани почињу организовано да играју лопте тридесетих година прошлог века. 1999. године НАТО авиони на оба места бацају много касетних бомби. Оно што разликује ова два места најуочљивије, јесу надморска висина – Исток је на дупло већој висини од мора у односу на Бресницу, и вода: Источани је имају преко главе а Бресничани и дан данас кубуре са њом, што је помало несхватљиво за поморавски крај.



Али, да се вратимо са уопштеног на конкретно. Марковићи (Зечевићи) не могу са сигурношћу да потврде одакле су се доселили у Бресницу. Веле да су стигли некуд из Ивањице, али аутор овог текста мисли да је Ивањица могла бити само успутна станица у време великих сеоба и да су Марковићи пореклом нешто јужније од Шума (код Ивањице). Али, то су само претпоставке. Марковићи славе Светог Николу, па би то био најпоузданији правац у потрази за пореклом. Марковић је иначе веома распрострањено презиме у српским земљама.



У породици Марковић, један од њених чланова, Андрија, са женом Дестином, 1910. године, добија сина коме надењује име: Милан. Берићетан и плодан брак, из времена кад смо се више рађали (али више и гинули), изродио је и Бресницу обогатио са деветоро деце, синовима: Драгољубом, Божидаром, Животом, Драгославом и Миланом; те кћерима: Драгом, Дмитром, Косаном и Ружицом. Да се претпоставити да су Марковићи очито били ''обреновићевски'' расположени јер сину наденути име Милан, само седам година после Аписовог касапљења и бацања са пенџера Драге и Александра, није баш најпаметније, осим ако није српски инат у питању. Јер, као што видите, ту је и наденуто име ћерки: Драга.

                                                                  Исток 1939. године

Милан је провео детињство као и сва деца његове генерације – у муци и јаду. Када је имао само 4 године, започео је Велики рат, у коме је страдала свака друга српска глава. Кад се тај рат завршио, Милан је пошао у школу. Породица је очигледно добро стојећа чим синове даје на школе, па је тако Милан завршио чувену Крагујевачку гимназију и пошао на правне науке.

                                                    Источки чиновници 1939. године

Наизглед нормална младост једног школарца у Србији између два рата. Ипак, 21. маја 1938. године, Милан добија декрет од Министарства унутрашњих послова којим га постављају за полицијског писара приправника у Истоку. То је био први сусрет Милана и Истока, Бреснице и Метохије.

                                                           Поповића кућа у Истоку 1939. године

Истога дана, из Крагујевца, Милан пише оцу Андрији:
„Драги Отац,
Ево да Вам јавим једну радосну вест а у исто време мало и непријатну. Јуче су ми из Београда јавили да сам постављен за писара у место Исток. То је између Косовске Митровице и Пећи. Морам ићи јер ми је главно да се увучем у државну службу, па ћу премештај лако тражити.
Ја ћу у понедељак или уторак доћи до Вас.
Јави ми да ли је Драгослав још у Чачку.
Воли Вас све Ваш Милан“.

                                   Источки Соколи на слету у Бугарској 1939. године

Из овог писма се може закључити да Милан није баш срећан местом постављења на прву службу, што је и логично. Коме се тада ишло из централне Србије у ''арнаутлук''? Верујем да је тако размишљао и да су га бриге због пута мориле али да је жеља за државном службом све то надјачала. И, најискреније верујем да је о свему променио мишљење кад је упознао Исток и Источане, за то кратко време свога вакта. Исток је њега одабрао неком игром судбине да му буде последње земаљско одредиште. За нешто јаче од године, Милана више неће бити међу живима.

                                    Источки Соколи на слету у Бугарској 1939. године

Међутим, из истог писма се још много тога може схватити. На пример, то да је Милан веома писмен младић, граматички и стилски он беспрекорно влада писмом. Најзад, и најважније, писмо говори о карактеру човека који га је писао, о томе какав је био човек и каквог је васпитања понео из куће. Он писмо почиње са ''Драги Отац'', при чему ''отац'' пише великим почетним словом. Он је, како видесмо, писмен и зна да то правописно није у реду, али је исто тако у реду и исправно (и правописно) да се почетним великим слово, где му место није, наглашава важност написаног и даје се карактер именованом. За њега је отац са великим ''О'' а то је веома битна ствар која говори о карактеру и васпитању човека. За њега је отац љубав и поштовање, предак и институција. Са великом словом ''О'' Милан говори о својој величини кроз поштовање према оцу.

                                                         Манастир Дечани 1939. године

Милан, дакле, креће пут Метохије. Сигурно се пријатно изненадио кад је замак'о иза рубова Дренице у дошао у питомину сличну Рају на кугли земаљској: зеленило, вода, планине, равница, родност, бујност, животност и обиље - људи, биљака и животиња. Није му, сигурно, пријало да гледа намргођене Арнауте, али је можда тада схватио због чега се Срби не дају искоренити са тог поднебља. Уз пут, пре него стигне, он пролази Долином јоргована, чуди се толикој госпоштини и префињености Стефана Уроша Првог, који је за дочек својој будућој краљици Јелени Анжујској, дао засадити јорговане, путем којим она мора проћи да стигне до Брњака. Морао је Милан, тим својим путем, чим замакне од ''јоргованског друма'', проћи и поред једне друге Бреснице, оне код Звечана, која има засеок Валач (Вољача), и која се налази такође у рударскоме крају.



Додуше, долази у Исток у политички кризно време, смутно и тешко, непосредно после погибије чувеног источког војводе и истребитеља качака Милића Крстића, а мало пред почетак новог светског рата, који неће дочекати. Стигао је у Исток, распаковао се и потражио стан, погледао прве лепе Метохијке, највероватније почетком јуна 1938. године, да ту проживи своју последњу годину живота. Такође, дошао је у Исток када је ова варош била на свом врхунцу у сваком погледу: економски, духовно, друштвено. Никад се више није тако, као тада, као у последњој деценији пред Други светски рат, Исток развијао и градио, богатио се људима који су долазили да службују, из разних крајева Србије и из мајчице Русије. Након тога, Исток је само падао, никад се више није уздизао.



Милан је водио активан друштвени живот у Истоку и са успехом је службовао. О томе говоре заостале фотографије. На њима се види полет и младост. Он се бави фотографијом, сам прави снимке а после даје на развијање филмова и израду фотографија. Пратио је трендове, био је образован и савремен младић, елегантно обучен по мерилима времена и вредностима средње службеничке класе. Путује, обилази манастире, одлази у иностранство на слетове ''соколских друштава''. Отуд је мистерија око његове смрти већа?!



На жалост, кратко је живео. Од чега је умро Милан, не знамо. Постоје код приповедача одређене недоумице у вези његове смрти. Наиме, 5. јула 1939. године, како видимо на слици, он обилази манастир Високи Дечани. Лепа слика у сваком погледу: визуелном и уметничком. Слути ли Милан, загледан у Јуничке планине, да ће за месец дана бити мртав?! Слика не одаје трагове болести, шта више, показује човека у доброј форми, високог преко 185 центиметара, са дугачким рукама и великим шакама, елегантно и по моди обученог.



Легитимација Соколског друштва Исток је издата 7. јула 1939. године, потписао ју је лично председник општине и председник Соколског друштва - Радован Вулић, а Милан је сахрањен тачно месец дана после тога: 8. августа. Судећи по сликама из заоставштине, он је отпутовао у Бугарску, на ''Слет јунака'' у Софији и није се одатле вратио пре 20 јула. А онда је за само неколико дана поболео и умро. Ту нешто није у реду и није јасно? Млад и здрав младић, члан спортског друштва, не би болестан путовао у Бугарску. Или, треба ли тражити узроке смрти на том путовању?
О животу и службовању Милановом у Истоку, за сада мало знамо. Остало је пар фотографија и ништа више. О томе какав је био човек и службеник говори један други папир, списак не баш радосним поводом сачињен, али који служи на част самом Милану и његовој породици. Сви виђенији људи у Пећи и Истоку су одали почаст младом писару а у цркви Светог Петра и Павла у центру Истока дају му и седмодневни помен. На обавештењу о том помену потписала се ''Ожалошћена источка омладина''. То само по себи говори да га је нова средина прихватила као свога, и он њу, да је био популаран и цењен међу људима источким, вероватно и међу девојкама.



Сам списак, који је горе поменут, и на коме су они који су на неки начин желели да одају последњу почаст преминулом Милану, говори много: о томе колико је био поштован, колико га је прихватио Исток и колико је он заволео исти, као и томе каква и колико је била напредна та метохијска средина. Од председника општине до Албанаца трговаца, сви су желели да одају почаст Милану Марковићу, полицијском писару и студенту права, из Бреснице.

Препис – Милан Марковић:
Пријатељу из Пећи
Вуко Влаховић – управник поште у Пећи
Величко Јовановић – надзорник школски Пећ
Лазаревић – писар Пећ
Др. Ристо Ђуричић – управник болнице Пећ
Милан Губеринић – порезник Пећ
Олег Чистов – инжењер – Технички одељак Пећ
Крста Фишековић – кафеџија из Пећи
Дошли у Пећ из Истока:
Рале Вулић – председник општине Исток
Радисав Ђурић – благајник општине Исток
Живко Митровић – повереник шумадијске кредитне Банке у Истоку
Никодин Костић – рентијер Исток
Драгиша Ралевић – прегледник финансијске контроле у Истоку
Данило Мемаровић – приправник финансијске контроле у Истоку
Божидар Илић – полицијски писар из Истока
Ђукан Ђуровић – званичник начелства дела Исток
Радоица Миковић – званичник начелства дела Исток
Породица Т. Керинга - командира жандармеријске станице Исток
Марија Ђуровић – чиновник среског суда Исток
Радосав Вујадиновић –
Љубисав Ајданић – кафеџија Исток
Слободан Ајданић – књижарски пословођа Исток
Лазар Бошковић – берберин Исток
Божидар Мартиновић – столар Исток
Мита Милосављевић – кројач Исток
Породица Др. Чистова – среског лекара Исток
Милутин Перовић – председник општине Врела
Миливој Јанковић – судија среског суда у Истоку
У Истоку дочекали:
Данило Поповић – учитељ из Истока
Новак Бојић – учитељ из Истока
Божо Маричић – хотелијер из Истока
Бошко Илић – управник поште у Истоку
Александар Ћирковић – пословођа ''Бате'' Исток
Палевић Милосав – просветни референт Исток
Војин Драговић – управитељ школе Исток
Власта Јоцић – судија среског суда Исток
Војин Шаковић – режисер среског суда Исток
Целокупно особље среског суда у Истоку
Целокупно особље пореске управе у Истоку
Целокупно особље начелства среза у Истоку
Целокупно особље општине Источке
Михајло Ајданић – кафеџија Исток
Особље одељења финансијске контроле Исток
Особље Вода и жандармерисјке станице Исток
Милош Мартиновић – молер
Саво Кусовац
Гаврило Јовановић
Васо Ђуровић
Влада Мирковић – кројач Исток
Војислав Јовановић
Радомир Симоновић
Ђорђе Љушић – пословођа набављачке задруге Исток
Тефик Пуља – муслиман трговац Исток
Алит Мађаревић Исток
Ћазим Алидиновић – трговац Исток
Јануз Алидиновић – трговац Исток
Хавзија Исмајловић – трговац Исток
Ниман Садиковић – трговац Исток
Михајло Ајданић – кафеџија Исток
Нико Мартиновић – столар Исток
Димитрије Мирковић – месар Исток
Петар Павловић – пекар Исток
Ови потцртани плавим приредили су парастос а црвеним и дали за венац омладине.

Милан је тако спојио два места. Ова прича није готова, тек смо је започели. Она говори о ономе чега више нема, о једном младом писару и једној старој вароши. Умрли су једно у другом. И једино кроз своју смрт – живе! У нама Источанима који више немамо своју варош и Бресничанима који немају свог младог студента, једног од многих. Зато ову причу не посвећујемо ни Истоку, ни Бресници, ни Марковићима, ни Ђурићима, посвећујемо је: МЛАДОСТИ СРПСКОЈ!
ПС
Захваљујем породици Марковић из Бреснице која је успоставила контакт са мном и уступила ми фотографије и документа.
 

©Igor M. Djuric
copyright 2010 by ©Igor M. Djuric Upotreba sadržaja ove web stranice
podrazumeva obavezujuce prihvatanje copyright -a